Nigdy nie kupuj żadnych produktów spożywczych dla dzieci w ciemno i to nawet tych, które są tworzone przez bardzo popularnych na rynku producentów. W tych sprawach nikomu nie powinno się ufać na słowo. A zresztą nawet najlepszym zdarzają się wpadki, więc może zdarzyć się i tak, że marka, która do tej pory produkowała naprawdę świetne i bardzo wartościowe oraz jakościowe produkty dla dzieci, nagle wprowadzi do sprzedaży coś, co nigdy w życiu nie powinno trafić na półki, a już tym bardziej do brzuszków maluszków. Zwiększ też swoją wiedzę na temat właściwego sposobu żywienia dziecka. Jeżeli chcesz mu podawać dobre pokarmy, musisz wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebuje jego organizm, a czego lepiej mu nie proponować.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Następnie poszczególne produkty spożywcze dostosowujesz do diety dziecka głównie na podstawie ich wartości odżywczych, czyli zawartości tłuszczu, białek i węglowodanów. Niektóre matki muszą podawać dziecku białko w proszku. Możesz porównywać tabelki z wymienionymi składnikami, by szukać tych, które będą najlepiej odpowiadać aktualnym potrzebom malca. Zazwyczaj w diecie dziecka powinno być dość sporo białka, które jest budulcem organizmu, ale też i pewne ilości węglowodanów, oczywiście tych złożonych, dających energię na długi czas. Tłuszcz także jest potrzebny, ale w mniejszych ilościach. Kluczowe jest to, by dostarczały go wartościowe produkty dla dzieci, czyli nie mięso wieprzowe i parówki obfitujące w konserwanty, a bardziej morskie ryby zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, oleje roślinne, orzechy oraz pestki. Młodszym dzieciom możesz podawać gotowe produkty, takie jak kaszki czy zupki, ale zawsze patrz na to, by były one przygotowane z prostych i naturalnych składników.
Wiele produktów spożywczych dla dzieci zawiera na sobie oznaczenia dotyczące tego, w do jakiego wieku konsumenta są przystosowane. Jeżeli tych oznaczeń nie ma, oznacza to, że produkt najprawdopodobniej nie jest jakimś specjalistycznym artykułem, czyli że jest on kierowany do starszych już dzieci – np. kilkulatków.