Monday, December 6, 2021
Blog dla każdej matki


Jak wybrać dziecku prezent?

Prezenty dla najmłodszych często sprawiają nam najwięcej problemów. Wcale nie dlatego, że nie wiemy co kupić, ale dlatego, że nasze…

Autor: admin , Kategoria:Dziecko Rodzice Rodzina , w dniu 12 czerwca 2021

Prezenty dla najmłodszych często sprawiają nam najwięcej problemów. Wcale nie dlatego, że nie wiemy co kupić, ale dlatego, że nasze prezentu zupełnie nie wpasowują się w gusta obdarowywanego dziecka. Lubimy kupować to, co wydaje nam się, że może się spodobać, co sami chcielibyśmy dostać albo to, czym w naszej opinii dziecko powinno się bawić. A prezent powinien podobać się przede wszystkim dziecku.

Dziecko nie jest własnością rodzica

Nie bój się zapytać, co dziecko by chciało

A jeśli dziecko jest za małe, aby udzielić nam odpowiedzi, zapytaj jego rodziców. Częstym błędem przy doborze prezentu dla najmłodszych jest zakładanie, że każde dziecko będzie zadowolone z każdej zabawki. Jednak już niemowlęta mają charakter i swoje upodobania. A nikt nie zna tych dzieci bardziej, niż ich rodzice. Obserwują oni dziecko całe jego życie i są w stanie powiedzieć nam, czy dana zabawka je zainteresuje, czy może zostanie porzucona po pięciu minutach zabawy. Być może dane dziecko woli książki od zabawek albo jest mocniej rozwinięte niż większość dzieciaków w jego wieku. Wtedy zabawki uniwersalne mogą je nudzić i w ogóle nie przyciągnąć jego uwagi.

Uważaj na niebezpieczne zabawki

Kupując zabawkę dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, w tym między innymi niebezpieczeństwo. Czy zabawka, którą kupujemy, zawiera małe elementy, które mogą zostać przez dziecko połknięte? Albo czy zabawka ma elementy, które mogą skaleczyć dziecko, jeśli będzie jej używać w nieodpowiedni sposób? To bardzo ważne zagadnienia, które często ignorujemy, zwłaszcza jeśli producent zapewnia nas, że zabawka jest odpowiednia dla dzieci w danym wieku. Jednak kupujemy prezent dla konkretnego dziecka. Każde dziecko jest inne, ma inne nawyki, może być chore albo rozwijać się troszkę wolniej od rówieśników, a to wszystko wpływa na to, czy zabawka może dziecku zaszkodzić.

Nie wszystkie dzieci lubią świecące i kolorowe zabawki

Przyjęło się, że małe dzieci fascynują się światełkami, ruchomymi obiektami czy kolorowymi zabawkami. Nie jest to jednak reguła. Dzieci nie są głupie i te elementy nie interesują ich dlatego, że tak już mają. Często są zafascynowane mechaniką, zaskoczone, że coś może tak działać. Jeśli dziecko jest wyjątkowo inteligentne, taka zabawka może ich nie zainteresować. Niektóre dzieci mogą przerazić się takimi zabawkami, inne mogą one drażnić, zwłaszcza dzieci, które są wysoko wrażliwe. Czasami lepiej kupić kreatywnemu dziecku drewniane klocki, niż migające, neonowe figurki, które wydają głośne dźwięki. Dzieci też mogą chcieć mieć spokój i cisze wokół siebie.

Comments


  • Ja nigdy nie pytam dziecka co by chciało. Znam je na tyle dobrze, że sama wiem