Monday, December 6, 2021
Blog dla każdej matki


Na co rodzic nie powinien pozwalać?

Rodzice mają pewną przewagę nad dziećmi, którą powinni mądrze wykorzystać. Daje im ona możliwość między innymi na niezgadzanie się na…

Autor: admin , Kategoria:Dziecko Rodzice , w dniu 12 czerwca 2021

Rodzice mają pewną przewagę nad dziećmi, którą powinni mądrze wykorzystać. Daje im ona możliwość między innymi na niezgadzanie się na konkretne działania dziecka. Często nie korzystamy jednak z tej możliwości z obawy, że dziecko zacznie uważać nas za swojego wroga albo nasze pozytywne kontakty zaczną się zacierać. Jednak jeśli w porę nie zaczniemy działać, nasze dziecko może wyrosnąć na złego człowieka.

Rodzice zarabiający na dzieciach w Internecie

Kiedy rodzic powinien interweniować?

Zasada jest bardzo prosta. Pytajmy i szukajmy od chwili, gdy zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś dziwnego. Nie musi od razu chodzić o to, że trzyma się ze złym towarzystwem albo używa nadwyraz wulgarnego języka. Obserwujmy swoje dziecko i gdy dopatrzymy się pewnych gwałtownych i niezapowiedzianych niczym zmian w jego zachowaniu, nie bójmy się zwrócić na to uwagi. Nie odpuszczajmy też, kiedy dziecko mówi nam, że wszystko jest w porządku, gdy ewidentnie takie nie jest. Każdy z nas ma pewne obiekcje co do zachowania swojego dziecka, ale nie myślmy typowych dla nastolatków odruchów z niebezpiecznymi postawami.

Nie pozwalaj dziecku robić tego, co Cię odpycha

Jeśli twoje dziecko pali papierosy, a Ty robisz to cały czas, to zwracanie mu uwagi, że palenie jest niezdrowe i nie powinno tego robić, jest całkowicie bez sensu. W oczach naszej pociechy wyjdziemy na hipokrytę. Ale z drugiej strony nie bójmy się wtrącać, gdy nasze dziecko wykazują postawy czy zachowania, która od zawsze wzbudzały nasze obrzydzenie czy odpychały nas od siebie. Jeśli pozwolimy zachowywać się tak naszym dzieciom, to te emocje przejdą na nie. Poza tym to wciąż nasze dzieci i powinniśmy je wychować na porządnych ludzi, nie stójmy więc z boku, gdy w naszej opinii zachowuję się zupełnie nie tak, jak powinni porządni ludzie.

Czy rodzice powinien kontrolować?

Nikt nie lubi osób, które mają obsesje na punkcie kontrolowania drugiej osoby. Jakakolwiek relacja z takim człowiekiem prędzej czy później stanie się toksyczna i nie do zniesienia. Tak samo rodzic nie powinien obsesyjnie sprawdzać tego, co i z kim robi jego dziecko. Taka postawa prowadzi tylko do większego buntu dziecka lub przeciwnie, do zupełnego zaniknięcia w nim woli bycia indywidualnym. W każdym przypadku taka postawa szkodzi. Niestety rodzic musi wykazać się pewnego rodzaju zaufaniem do dziecka i uszanować jego prywatność. Dlatego bardzo ważne jest budowanie dobrych relacji z dzieckiem: żeby zawsze miało poczucie, że może być z nami szczere.

 

Comments


  • Według mnie dziecku powinno się pozwalac na wszystko co jest moralne. Niech próbuje