Narodziny dziecka to dla każdego rodzica najważniejsze wydarzenie w życiu.
Pociechy rosną i z każdym dniem stają się coraz bardziej samodzielne i niezależne, towarzyszenie dziecku w rozwoju, to ogromna odpowiedzialność i niesamowita przygoda, aby się na nią przygotować, warto wiedzieć, jak różnią się etapy rozwoju dziecka.
Czym różni się noworodek od niemowlaka?
Każdy noworodek, to niemowlę, okres, w którym dziecko nazywamy noworodkiem, trwa do 28. dnia życia, później następuje okres niemowlęcy, który trwa do 12. miesiąca życia.
Okres pierwszych dni życia nazywany jest w odrębny sposób, ponieważ jest to niezwykły czas, w którym dziecko uczy się rzeczywistości poza łonem matki, w tym okresie dziecko przesypia do 21 godzin dziennie. Charakterystyczne dla tego okresu jest częste wypróżnianie, noworodki mogą robić kupę nawet po każdym karmieniu. Noworodki bardzo słabo widzą, obraz jest rozmazany i niewyraźny, około 2. tygodnia dziecko zaczyna rozpoznawać rodziców.
To, co różni te okresy, to głównie występowanie chorób, charakterystycznych dla noworodków, czyli żółtaczka, rumień. Niemowlę, aż do 1. roku życia nadal bardzo intensywnie się rozwija; uczy się podnosić głowę, zaczyna się uśmiechać i gaworzyć, około 6. miesiące dziecko siada, zaczyna raczkować i bawi się zabawkami, jest to te moment wyrastania pierwszych zębów. Z momentem, kiedy dziecko zaczyna chodzić i reagować na proste polecenia kończy się etap niemowlęctwa.
W portalu rodzina24.pl znajdziesz artykuł z najważniejszymi poradami dotyczącymi rozwoju niemowlaków.
Noworodek, a niemowlak – Różnice w wyglądzie
Ciało i twarz noworodka są napuchnięte, często sine lub żółtawe, jeśli dziecko rodzi się z żółtaczką. Czaszka ma kształt lekko podłużny, jeśli poród odbywał się naturalnie. W pierwszym okresie skóra dziecka pokryta jest krostkami i delikatnym meszkiem. Niemowlę ma pulchne, ale nie grube ciałko, jego skóra jest gładka, a głowa duża i w miarę okrągła.