Powszechne jest założenie, że opieka nad kobietą ciężarną jest konieczna tylko w czasie trwania ciąży. Jednak specjaliści kładą nacisk na ogromne znaczenie przeprowadzenia serii działań na kilka miesięcy przed ciążą w przygotowaniu do zdrowej i udanej ciąży. W większości przypadków opieka ta jest prosta i łatwa do przeprowadzenia, a jednak może mieć ogromne znaczenie dla uniknięcia ryzyka i zagrożeń dla zdrowia kobiety ciężarnej i jej dziecka. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, przygotowując się do ciąży.
Śledź swoje cykle
Przed zajściem w ciążę warto śledzić swoje cykle menstruacyjne. W ten sposób można poznać częstotliwość i długość cykli, jak również charakterystykę każdego z nich. Śledzenie cykli miesiączkowych może być przydatne, aby wiedzieć, które dni są najbardziej płodne u danej osoby. Później, podczas ciąży, informacje te pomagają zarówno kobiecie ciężarnej, jak i jej położnikowi, od pierwszej wizyty, dokładnie wiedzieć, jak regularne były jej cykle i jaka była data ostatniej miesiączki. Dzięki temu szacowany czas ciąży zostanie obliczony dokładniej.
Wizyta u lekarza specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa
Jeśli planujesz zajść w ciążę, bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia. Lekarz zleci wykonanie kompletnych badań laboratoryjnych, aby ocenić aktualny stan zdrowia pacjenta – przeczytaj więcej o specjalistycznych badaniach ciążowych, zmierzy parametry życiowe (ciśnienie krwi, tętno, częstość oddechów, temperaturę), wagę i wzrost oraz zada kilka pytań dotyczących historii choroby (osobistej i rodzinnej). Na podstawie badania, specjalista może wykryć ewentualne zagrożenia, w celu udzielenia konkretnych zaleceń w tym zakresie.
Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą
Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, toczeń, padaczka, astma, zaburzenia tarczycy, itp., jeszcze ważniejsze jest zaplanowanie ciąży z wyprzedzeniem, aby zmniejszyć ryzyko.
Większość przewlekłych schorzeń może się zaostrzyć, lub wymknąć spod kontroli w czasie ciąży z powodu zmian, jakie stan ciążowy wywołuje w organizmie. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaostrzenia lub nawrotu choroby, najlepiej jest rozpocząć ciążę, gdy stan choroby jest pod kontrolą. Zaleca się wizytę u specjalisty (w zależności od schorzenia, które posiadasz) i rozpoczęcie ciąży od co najmniej 6 miesięcy dokładnej kontroli.
Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, chlamydia, mykoplazma, są uważane za związane z zagrożeniem przedwczesnym porodem, przedwczesnym pęknięciem błon płodowych (kiedy wody płodowe pękają, gdy dziecko jest jeszcze wcześniakiem), chorioamnioitis (infekcja w worku owodniowym, w którym znajduje się dziecko). Zakażenia te mogą przebiegać bezobjawowo i przez lata pozostawać w ukryciu. Badanie lub wykluczenie tych wirusów może zmienić przebieg ciąży. W przypadku wczesnego wykrycia, przed zajściem w ciążę, leczenie jest zazwyczaj proste.