Wednesday, January 26, 2022
Blog dla każdej matki


Jak działa test ciążowy? Skuteczność testu ciążowego

Test ciążowy pozwala stwierdzić, czy jesteś w ciąży poprzez badanie konkretnego hormonu produkowanego podczas ciąży. Hormon ten nosi nazwę ludzkiej…

Autor: admin , Kategoria:Dziecko , w dniu 13 stycznia 2022

Test ciążowy pozwala stwierdzić, czy jesteś w ciąży poprzez badanie konkretnego hormonu produkowanego podczas ciąży. Hormon ten nosi nazwę ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG). HCG jest wytwarzane w łożysku kobiety po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Hormon jest produkowany tylko podczas ciąży.

Test ciążowy z moczu może wykryć hormon HCG około tydzień po braku miesiączki. Badanie to można wykonać w gabinecie lekarskim, lub przy pomocy zestawu domowego. Testy te są w zasadzie takie same, dlatego wiele kobiet wybiera domowy test ciążowy zanim zadzwoni do swojego lekarza. Jeśli są używane prawidłowo, domowe testy ciążowe są dokładne w 97-99% .

Test ciążowy z krwi jest wykonywany w gabinecie lekarskim. Wykrywa on mniejsze ilości HCG i może potwierdzić lub wykluczyć ciążę wcześniej niż test moczu. Badanie krwi może wykryć ciążę nawet przed brakiem miesiączki. Testy ciążowe z krwi mają około 99% dokładności. Badanie krwi jest często stosowane w celu potwierdzenia wyników domowego testu ciążowego.

Często zadawane pytanie – Czy można wykonać test ciążowy w nocy? Sprawdź to. 

Po co mi test ciążowy?

Badanie to może być konieczne, jeśli uważasz, że jesteś w ciąży. Objawy ciąży różnią się w zależności od kobiety, ale najczęstszym wczesnym objawem jest brak miesiączki. Inne częste oznaki ciąży to

 • Obrzmiałe i tkliwe piersi
 • Zmęczenie
 • Częste oddawanie moczu
 • Nudności i wymioty
 • Uczucie obrzęku w jamie brzusznej

  Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z testem?

  Badanie moczu nie wiąże się z żadnym znanym ryzykiem. Ryzyko związane z badaniem krwi jest minimalne. W miejscu wkłucia igły może pojawić się lekki ból lub siniak, ale większość objawów szybko ustępuje.

  Co oznaczają te wyniki?

  Twoje wyniki pokażą, czy jesteś w ciąży. Jeśli wynik jest pozytywny, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia. Może on skierować Cię do położnika-ginekologa lub położnej. Specjaliści ci specjalizują się w zdrowiu kobiet, opiece prenatalnej i ciąży. Regularna opieka medyczna podczas ciąży może pomóc w utrzymaniu zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

Comments