Mienie toksycznego rodzica wcale nie jest takie rzadki, jak pierwotnie mogłoby się wydawać, Zawłaszcza, jeśli jesteśmy najstarszym dzieckiem w rodzinie. Wtedy jesteśmy dla naszych rodziców eksperymentem, osobą, na której dopiero testują swoje pomysły i na której się uczą, nic więc dziwnego, że mogą popełniać błędy. Często jednak te błędy są na tyle poważne, że potrafią trwale uszkodzić psychikę dziecka, czy nawet zniszczyć mu całe życie.
- Nikt nie szanuje twojego czasu i twojej pracy
Rodzic, którego nie obchodzi, jak chcesz zagospodarować swój czas i zawsze uważa, że twoim obowiązkiem jest praca na jego rzecz, jest rodzicem toksycznym. Dziecko, tak jak osoba dorosła, potrzebuje czasu dla siebie i na odpoczynek. Wielu rodziców błędnie zakłada, że mają prawo dysponować czasem swojego dziecka, jak tylko im się podoba, często ignorując jego realne potrzeby, na przykład to, ile czasu potrzebuje na naukę. W ten sposób pozbawia się dziecka poczucie kontroli i zmusza się je do całkowitego podporządkowania się woli swojego opiekuna.
- Dają Ci do zrozumienia, że w ich oczach jesteś gorszy
To bardzo częsty przypadek, zwłaszcza gdy pojawiliśmy się na świecie, gdy nasi rodzice byli bardzo młodzi. Zdarza się, że będą oni obwiniać swoje dziecko o słabą pozycję finansową, przerwanie rozwijania kariery czy inny problem, który zupełnie od dziecka nie zależy. Takie myślenie jest im jednak na rękę, bo po pierwsze nie muszą przyznawać, że sami stoją za sytuacją życiową, która im nie odpowiada, a po drugie mają realny powód, aby gardzić dzieckiem, do którego i tak już czuli odrazę. W takich warunkach dziecko czuje nieustanne poczucie winy, które w przyszłości może przenieść na własne dzieci.
- Stosują wobec Ciebie przemoc ekonomiczną
Przemoc ekonomiczna zawsze następuje między osobą posiadającą pieniądz a osobą od niej zależną finansowa. Często więc pojawia się w relacji rodzic-dziecko. Potrzeby dziecka są najróżniejsze i to faktycznie od rodzica powinno zależeć, na których realizację z nich będzie dawał dziecku pieniądze. Chodzi jednak o sytuację, w której brak pieniędzy faktycznie krzywdzi dziecko, na przykład odpycha go od rówieśników. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie sytuacji, w której rodzice są w stanie finansowo wspomagać dziecko, ale celowo nie robią tego, z sobie tylko znanych powodów.
- Faworyzują twoje rodzeństwo
Faworyzacja jednego dziecka zawsze odbija się na całym rodzeństwie. Dziecko, które jest „gorsze”, wpędza w poczucie winy, depresję, a skrajnie nawet w poczucie bezsilności i w narastający gniew. Dziecko „lepsze” często czuje, że obecna sytuacja jest niewłaściwa i czuje się bezsilne, bo nie jest w stanie tego zmienić lub czuje się faktycznie lepsze od swojego rodzeństwa, co tylko pogłębia konflikty między nimi. Rodzice, którzy posuwają się do takich rozwiązań, często czują silną potrzebę kontroli, zwłaszcza jeśli w życiu zawodowym muszą być cały czas podlegli swojemu szefowi.
- Nie pozwalają Ci na rozpoczęcie własnego życia
Dorosłe dzieci w toksycznych rodzinach stają się sporym problemem dla rodziców. Po pierwsze dlatego, że zaczynają one zauważać, że coś jest nie tak. Po drugie dlatego, że chcą się usamodzielnić, na co toksyczny rodzic nie chce pozwolić, bo dziecko traktuje jak swoją własność. W takich przypadkach rodzina często obraża partnerów swojego dziecka, wmawia mu, że samo sobie nie poradzi, na przykład finansowo. Chce go za wszelką cenę u siebie zatrzymać, a jedyny sposób, jaki zna, to ciągłe wpędzanie dziecka w poczucie beznadziei lub winy i obniżane jego samooceny.