Hazard jako taki wydaje się być domeną zarezerwowaną dla dorosłych, jednak dotyka coraz młodsze osoby z powodu coraz szybszego trybu życia i coraz wcześniejszego dojrzewania młodego pokolenia. W rezultacie tych przemian dzieci i młodzież w coraz młodszym wieku mają kontakt i wchodzą w sfery, które wcześniej przynależały dorosłym. Jedną z nich jest hazard, z którym stykają się coraz młodsi ludzie, w wieku dojrzewania a nawet wcześniej. Warto wiedzieć, że legalne kasyna online (znajdziesz je tutaj) nie akceptują niepełnoletnich graczy. W internecie jednak nigdy nie wiemy na co nasze dziecko trafi.
Hazard wśród młodzieży
Okres dojrzewania to czas kiedy w życiu młodych ludzi zachodzi wiele zmian, które w dużym stopniu rzutują na dalsze dorosłe życie. Całe otoczenie, rodzina i bliscy, ale także nauczyciele nagle zaczyna coraz więcej oczekiwać, także tego, że młody człowiek będzie coraz dojrzalej i w bardziej odpowiedzialny sposób podejmował swoje decyzje. Zmiany zachodzą w każdej sferze życia, tak psychologicznej, społecznej jak i fizycznej co uruchamia nieraz bardzo skrajne procesy emocjonalne wahające się od bezradności po euforię. Na ich skutek młody człowiek może mieć poczucie, że traci panowanie nad swoim ciałem oraz życiem.
Aby sobie jakoś to zrekompensować coraz więcej młodych ludzi wchodzi przedwcześnie w świat hazardu, który na pierwszy rzut oka wydaje się być rozwiązaniem. Pozory jednak mylą i często niedoświadczona młoda osoba wpada w sidła nałogu hazardowego. Jest to zjawisko o tyle niepokojące że przybiera na sile i już przeprowadzone kilka lat temu badanie ujawniło skalę problemu wskazując, że co piąty młody człowiek regularnie gra w gry hazardowe takie jak lotto, automaty jednorękiego bandyty czy np. konkursy SMSowe i zakłady bukmacherskie on-line.
Między rokiem 2013 a 2016 odsetek grających chłopaków zwiększył się o pond 4,5% a aż 8% nieletnich graczy wykazuje symptomy uzależnienia. W tym samym czasie wśród dziewcząt odsetek utrzymał się na stałym poziomie. Badania wskazały też, że najczęściej po gry hazardowe sięgają uczniowie zawodówek oraz techników.
Droga do uzależnienia
Młodzież w okresie dojrzewania ma to do siebie, że gdy pojawiają się trudności najczęściej starają się uciec od nich i podświadomie wyrzucić je ze swojej świadomości. Jest to łatwiejsze od próby zmierzenia się z wyzwaniem ale niestety taka postawa może prowadzić do wejścia w jeszcze większe problemy. Odsunięcie problemów na dalszy plan jest zawsze chwilowe i tymczasowe. Można być pewnym, że w tym czasie trudności same nie znikną, a wręcz przeciwnie, mogą przybrać na sile.
Hazard i różnego rodzaju gry są tu idealne i dają złudne poczucie dobrej zabawy. Pozornie poprawiają nastrój ale to prosta droga do pułapki. Daje pozytywne odczucia i na samym początku wygląd niewinnie. Bo przecież co jest złego w jednym puszczonym losie, rozegranej jednej partyjce pokera czy skreśleniu jednego kuponu lotto. Słabe nieukształtowane osobowości młodych ludzi są z reguły podatne na ukryte mechanizmy uzależnień, a takich w hazardzie nie brakuje.
Niedoświadczony nastolatek nie dostrzega oczywistych zagrożeń i kuszony wizją szybkiego i łatwego usamodzielnienia się finansowego zaczyna grać coraz częściej obstawiając więcej i więcej a buzujące hormony zwiększają skłonność do ryzyka. Tym sposobem jeden kupiony los ciągnie za sobą kolejny i kolejny a przy pokerowym stole nie koń czy się na jednej partyjce.
Nastolatek naiwnie wierzy, że nawet mimo porażek wkrótce passa się odmieni i wyjdzie na prostą. Gra więc coraz częściej, w coraz większym stopniu go to wciąga, aż całkowicie straci nad swoim pociągiem go gier kontrolę i nie będzie mógł bez nich żyć. Na proces uzależnienia od hazardu mają wpływ także inne czynniki takie jak choćby biologiczne uwarunkowania, przemożny wpływ kultury oraz mediów a także, co nie jest bez znaczenia, presja grupy rówieśniczej. Młody człowiek chce być w życiu kimś i w hazardzie chce tego dowieść, licząc na szybką i łatwą drogę sukcesów. Rzeczywistość jest jednak inna.
Młodzieńczy hazard – jak mu przeciwdziałać?
Gry hazardowe z założenia mają być formą rozrywki i spędzania wolnego czasu. Aby nie przerodziła się ona w nałóg należy nauczyć się zachowywać kontrolę nad tym ile środków ryzykujemy. Jeśli umiemy w pewnym momencie powiedzieć stop i odejść od stołu to nie jest to oznaka słabości a właśnie dojrzałości i silnej samokontroli w tym temacie. Gdy gra nie przynosi spodziewanych rezultatów i ponosimy straty pierwszym odczuciem nie powinna być chęć odegrania się, która prawdopodobnie poskutkuje dalszymi stratami. Powinno się mieć także samodzielnie wyznaczony limit czasu, jaki przeznaczamy na rozgrywki a nie zaszkodzi jeśli założymy zeszyt, w którym zapisujemy wyniki oraz bilans zysków i strat. Wszystko dla zachowania kontroli.
Warto zastanowić się przed przystąpieniem do gry jaka jest nasza motywacja i czemu odczuwamy chęć żeby pójść do kasyna. W tym miejscu należy podkreślić, że póki gra jest rozrywką a nie metodą na łatwy zarobek i sposobem na zapomnienie o problemach to jest to właściwe podejście. I w końcu gra nie powinna w żaden sposób odcinać człowieka od jego najbliższego otoczenia, nie należy skupiać całej aktywności tylko na tej jednej formie a równolegle prowadzić też inne, dla zachowania równowagi. Przy najmniejszych oznakach, że pasja do gier wymyka się spod kontroli należy poszukać wsparcia w postaci np. psychologa, który pomoże rozłożyć problem na czynniki pierwsze. Młodzi ludzie nie mają zazwyczaj wypracowanych i ukształtowanych mechanizmów dlatego też często padają ofiarami utraty kontroli nad grą hazardową.
Konsekwencje i walka z nałogiem
To, że Twoje dziecko w wielu szkolnym lub licealnym ma problem z hazardem można poznać po różnych symptomach. Przejawiają się one trudnościami w nauce, wysoką absencją na zajęciach i kłopotami z koncentracją. Pojawiają się konflikty z rodzicami czy też z prawem będące efektem nielegalnego pozyskiwania środków do gry. Występuje też depresja oraz stres i strach przed tym, że wszystko się wyda. Skutkować to może problemami ze snem, ciągłą apatią lub atakami lękowymi. Sygnałem, że młody człowiek wpadł w sidła hazardu może być nadużywanie substancji psychoaktywnych.
Im wcześniej ostrzegawcze symptomy zostaną zauważone tym większa szansa na wyjście z problemu. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinna być rozmowa z zaufaną bliską osobą, z którą wspólnie podejmie się decyzję co dalej. Na dalszym etapie może okazać się konieczna wizyta u specjalisty albo uczestnictwo w grupach wsparcia. Sposobem na zerwanie z nałogiem jest skuteczna, na ile to możliwe, eliminacja przyczyn, które popchnęły nastolatka w sidła hazardu. A więc należy wziąć odpowiedzialność za swoje życie i za problemy powstałe podczas trwania uzależnienia.